Mesto Považská Bystrica

Polohopis

 

Okresné mesto Považská Bystrica sa nachádza v peknom prírodnom prostredí, obklopené troma pohoriami – Strážovskými vrchmi, Súľovskými vrchmi a Javorníkmi. Panoráme mesta dominuje vrch Veľký Manín s výškou 891 m, ktorý je viditeľný z veľkej časti mesta spolu s Malým Manínom (812 m). Severným okrajom preteká rieka Váh, do ktorej sa vlieva prítok Domanižanka.

Ďalšou prírodnou atraktivitou je severovýchodne od mesta Manínska a Kostolecká tiesňava s lezeckými skalnými útesmi. Ku klenotom turistických zaujímavostí sa radí zrúcanina Považského hradu, ktorá poskytuje zaujímavý výhľad z výšky na okolie. Hrad láka aj častými kultúrnymi podujatiami a večer pri osvetlení tvorí jednu z dominant mesta spolu s architektonicky zvláštne riešeným diaľničným mostom. Netradičnú svetelnú scenériu vytvára aj sídlisko Rozkvet vybudované pod Kaplnou sv. Heleny. Západne sa nachádzajú Javorníky, ktoré ponúkajú dostatok možností na pešiu turistiku, cestnú a horskú cyklistiku a v zime aj na lyžiarske športy. Krásna prírodná panoráma sa naskytne oku návštevníka aj z vyhliadkovej veže nad obcou Paradno. V blízkosti Považskej Bystrice sa nachádza aj marikovská dolina s lyžiarskym strediskom SKI Ráztoka. V tejto lokalite ponúka služby aj horský hotel Eva Mária a nevšedne položený rybník Modlatín s možnosťou ubytovania a rybolovu. Najmladšie kúpele na Slovensku Nimnica zaberajú úctyhodnú plochu len 10 km od Považskej Bystrice nad Nosickou priehradou. Ich liečebné účinky oceňujú pacienti s dýchacími, žalúdočnými, pohybovými, onkologickými a ženskými ochoreniami. Ďalším turistickým lákadlom sú jaskyne, ktorých početne najviac sa nachádza v pružinskej doline. Spolu s mnohými horskými vodopádmi v Strážovských vrchoch a zaujímavými turistickými chodníkmi a cyklotrasami sú neustále navštevované množstvom turistov. Považská Bystrica sama o sebe ponúka návštevníkom veľa námetov na pobyt napr. počas víkendov, kedy sa priamo v meste alebo v mestských častiach koná veľa kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. Účasť na nich sa dá doplniť návštevou súkromného múzea Ladislava Janecha v Považskej Teplej, múzea v Hornom Moštenci, farského kostola Návštevy Panny Márie, kalvárie, prechádzkou po záhradách prináležiacich k Gino Park Palace v časti Orlové. Večer si môžu spríjemniť návštevou wellness či posedením na terasách kaviarní a hotelov. Tradičnú kuchyňu a oboznámenie sa so životom predkov v tomto regióne poskytuje aj návšteva salašov v blízkom okolí mesta.

 

Časti mesta

Považská Bystrica pozostáva zo sídlisk a prímestských častí.

Sídliská: Stred, Lány, Hliny, Zakvášov, SNP, Jelšové, Hliníky, Rozkvet

Hlavnou ulicou mestskej časti je ulica Lánska, ktorá sa tiahne cez celé sídlisko. Výstavba Lánov začala v 70-tych rokoch minulého storočia. V centrálnom parku na sídlisku sa nachádza busta Jozefa Krónera, tiež NsP, kalvária.

Rozkvet je najväčšie sídlisko v Považskej Bystrici, nachádzajúce sa na kopci nad mestom, s počtom obyvateľov cez 11 000.

Ďalšími časťami mesta sú: Dolný Milochov a Horný Milochov (spolu vytvárajú mestskú časť Milochov), Jelšové, Strojárenská štvrť, Šuvarovce.

K mestu patrí aj niekoľko osád: Belažská kopanica, Cingelov laz, Kunovec, Dvorského laz, Galanovce, Chodnické, Krekáčov laz, Líškovie laz, Matúšsky laz, Rybárikov laz, Tomankovci a Trnovie laz.

 

Mestské časti

Mestské časti vznikli pripojením predtým samostatných obcí k Považskej Bystrici. Spolu žije vo všetkých nasledovných mestských častiach okolo 8 000 obyvateľov.

 

 

Dolný Moštenec je mestská časť mesta Považská Bystrica. Nachádza sa južne od Považskej Bystrice a severne od mestskej časti Horný Moštenec. K mestu bola pričlenená v roku 1979. K obci sa viaže i neďaleký Cingelov laz.

Pohľad na Dolný Moštenec

 

Horný Moštenec je mestská časť mesta Považská Bystrica. Nachádza sa nad časťou Dolný Moštenec. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Nachádza sa tu rímskokatolícky Kostol sv. Cyrila a Metoda.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt horný mostenec

 

Milochov je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Skladá sa z častí Dolný Milochov a Horný Milochov. Nachádza sa tu Kaplnka Ružencovej Panny Márie. Je to malá dedinka v horách, cez ktorú vedie priamy tok rieky Váh.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt milochov

Orlové je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1971. Nachádza sa tu kaštieľ z roku 1612 a v ňom Kaplnka sv. Jána Nepomuckého.

Kaštieľ Orlové

 

Kaštieľ Orlové je barokový kaštieľ, ktorý sa nachádza na miernom svahu nad riekou Váh v Orlovom, mestskej časti Považskej Bystrice.

 

Podmanín je mestská časť mesta Považská Bystrica. Je to malá obec v doline dvoch spolu stekajúcich potôčkov pod vrchom Veľký Manín (891 m n. m.). Nachádza sa na severozápade Slovenska v Strážovskej hornatine 4 km na východ od Považskej Bystrice, vo výške 410 m n. m.

Zaujímavosťou je výškový rozdiel medzi najnižším a najvyšším bodom katastrálneho územia obce. Najnižší bod obce leží vo výške 350 m n. m. a najvyšší 891 m n. m.

 

 

Podvažie je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Nachádza sa tu rímskokatolícky Kostol Sedembolestnej Panny Márie.

Podvazie.jpg
 
Považská Teplá je najväčšia mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Jej súčasťou sú aj bývalé samostatné obce Zálužie (od r. 1888) a Vrtižer (od r. 1966).

Nachádza sa tu rímskokatolícky Kostol Sedembolestnej Panny Márie. V katastrálnom území obce smerom ku Záskaliu leží turisticky atraktívna Manínska tiesňava.