Mesto Považská Bystrica

Mesto Považská Bystrica sa nachádza v Trenčianskom kraji. Obklopené je troma pohoriami – Strážovskými vrchmi, Súľovskými vrchmi a Javorníkmi. Panoráme mesta dominuje vrch Veľký Manín s výškou 891 m n.m., ktorý je viditeľný z veľkej časti mesta spolu s Malým Manínom (812 m n.m.). Severným okrajom preteká rieka Váh, do ktorej sa vlieva prítok Domanižanka. V meste Považská Bystrica žije cca 39 000 obyvateľov. Z toho cca 8 000 obyvateľov žije v prímestských častiach mesta (Dolný Moštenec, Horný Moštenec, Milochov, Orlové, Podmanín, Podvažie, Považské Podhradie, Šebešťanová, Považská Teplá, Praznov, Vrtižer a Zemiansky Kvašov). Najväčším sídliskom v Považskej Bystrici je sídlisko Rozkvet. Ostatné sídliská: Stred, Lány, Hliny, Zákvašov, SNP, Jelšové, Hliníky. K mestu patrí aj niekoľko osád: Belažská kopanica, Cingelov laz, Kunovec, Dvorského laz, Galanovce, Chodnické, Krekáčov laz, Líškovie laz, Matúšsky laz, Tomankovci, Rybarikov laz, Trnovie laz. Územie mesta Považská Bystrica sa rozprestiera na rozlohe 89,49 km². Od roku 1999 má mesto Považská Bystrica družbu s valašským mestom Rožňov pod Radhoštěm, ktoré je významným kultúrnym, ale najmä turistickým centrom.

Dolný Moštenec je mestská časť mesta Považská Bystrica. Nachádza sa južne od Považskej Bystrice. K mestu bola pričlenená v roku 1979. K obci sa viaže i neďaleký Cingelov laz.

Pohľad na Dolný Moštenec

 

 

 

 

 

 

 

 

Horný Moštenec je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Nachádza sa tu rímskokatolícky kostol sv.Cyrila a Metoda.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt horný mostenec

 

 

 

 

 

 

Milochov je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Skladá sa z častí Dolný Milochov a Horný Milochov. Nachádza sa tu Kaplnka Ružencovej Panny Márie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt milochov

 

 

 

 

 

 

 

 

Orlové je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1971. Nachádza sa tu barokový kaštieľ z roku 1612 a v ňom Kaplnka sv. Jána Nepomuckého. Kaštieľ bol zrekonštruovaný a slúži ako hotelové zariadenie Gino Park Palace****.

Kaštieľ Orlové

 

 

 

 

 

 

Podmanín je mestská časť mesta Považská Bystrica. Je to malá obec v doline dvoch spolu stekajúcich potôčkov pod vrchom Veľký Manín. Zaujímavosťou je výškový rozdiel medzi najnižším a najvyšším bodom katastrálneho územia obce. Najnižší bod obce leží vo výške 350 m n. m. a najvyšší 891 m n. m.

Podvažie je mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Nachádza sa tu rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie. 

Podvazie.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Považská Teplá je najväčšia mestská časť mesta Považská Bystrica. K mestu bola pričlenená v roku 1979. Jej súčasťou sú aj bývalé samostatné obce Zálužie (od r.1888) a Vrtižer (od r.1966).
Nachádza sa tu rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie. V katastrálnom území obce smerom ku Záskaliu leží turisticky atraktívna Manínska tiesňava.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Považské Podhradie
Šebešťanová
Praznov
Zemiansky Kvašov