Región Horné Považie

Región Horné Považie

     Región Horné Považie je charakteristcký viacerými možnosťami na aktívne trávenie dovolenky. Je obklopený krásnou prírodou, kde môžete objaviť miesta, ktoré Vás očaria svojou jedinečnosťou. Horné Považie je východiskovým bodom viacerých turistických trás a cyklotrás. Na svoje si prídu nároční aj menej nároční turisti. Okrem nádhernej prírody je región bohatý aj na kultúrne pamiatky a kultúrne podujatia, pripomínajúce zvyklosti a tradície. 

 

MARIKOVSKÁ DOLINA

     Súčasťou Regiónu Horné Považie sú viaceré doliny, ktoré v sebe ukrývajú dedictvo našich predkov. Jednou z nich je Marikovská dolina, ktorá leží cca 20 km severozápadne od Považskej Bystrice v pohorí Javorníky. Malebná lokalita sa môže pýšiť množstvom čarovných osád, ktoré sú rozmiestnené prevažne vo Vysokých Javorníkoch. Obcou preteká potok Marikovka.

Okrem hôr a lesov, ktoré túto dedinku obklopujú sa tu nachádza aj rybník Modlatín, ktorý je vhodný pre rodinné výlety. Areál je priestorovo veľkorysý, ponúka súkromie a pokoj. K dispozícii je veľký gril, malý gril, dve ohniská, multifunkčné ihrisko. Pre malých i veľkých je tu možnosť pozrieť si hospodárske zvieratá: ovečky, husi, sliepočky aj zajace. Taktiež je tu možnosť rybolovu. 

 

    

Pre náročnejších je pripravená drevená fínska sauna, ktorú nájdete pri chatkách, v ktorých sa dá aj ubytovať, ak by ste sa rozhodli stráviť tu dlhší čas. Každý bungalov má k dispozícii kompletne vybavenú kuchynku. 

Z Marikovskej doliny môžete absolvovať pešie túry do okolia, a to na Malý Javorník alebo Stratenec, Podjavorník, prípadne na chatu Portáš a Kohútka, ktorá sa nachádza na Slovensko-českej hranici.

 

PAPRADŇANSKÁ DOLINA

    Neodmysliteľnou obcou Papradňanskej doliny je obec Papradno. V roku 2019 získala titul "Dedina roka".

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt papradno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Rozvoj Papradna je v súčasnosti zameraný hlavne na rozvoj turistiky, vďaka tomu, že cca 5-7 km od obce sa nachádza pohorie Javorníky, patriace do CHKO Kysuce. V okolí obce je vyznačených niekoľko cykloturistických trás. Okolitá príroda je bohatá na lesné plody a huby. Ak by ste chceli zavítať do obce na celý víkend, môžete navštíviť kolibu Papradno, farmu zameranú na chov koní, oviec a dobytka. Turisti si tu môžu vyskúšať jazdu na koni a menšie deti jazdu na poníkoch. Koliba Papradno – člen oblastnej organizácie cestovného ruchu „Horné Považie“ sa nachádza na okraji obce v CHKO Kysuce-Javorníky obklopená krásnou prírodou. Rázovitá reštaurácia s krbom ponúka domácu kuchyňu, salašnícke špeciality, jahňacinu, syry a syrové špeciality z vlastnej produkcie. Parkovisko je zdarma a deti sa môžu vyšantiť na detskom ihrisku.

Koliba Papradno

 

 

 

 

 

 

Koliba Papradno Koliba Papradno Koliba Papradno Koliba Papradno

     V dedine Papradno sa môžete ubytovať v Agropenzióne GRUNT. Celková kapacita tohto penziónu je 26 lôžok, každá izba je vybavená TV a vlastným sociálnym zariadením. Vo voľnom čase si môžete zahrať stolný tenis alebo si príjemne posedieť na terase, či v altánku s krbom. Súčasťou penziónu je vínna pivnica s kapacitou 20 osôb.

 
POHORIE JAVORNÍKY
 
    Jedna zo zaujímavých a atraktívnych vyhliadkových veží v Trenčianskom regióne, a zároveň i najvyššie položená vyhliadková veža Javorníkov, je na Stratenci. Vrch Stratenec leží v blízkosti slovensko-českej hranice, medzi obcami Papradno a Makov. Drevená rozhľadňa, ktorá stojí na jeho vrchole, tak ponúka dokonalý výhľad na slovenskú i moravskú stranu. Verejnosti bola sprístupnená v roku 2008. Samotná veža je vysoká 8 metrov a vyhliadkovú plošinu má vo výške 5 metrov. Pri rozhľadni je vybudovaný prístrešok so stolom a lavicami, kde si môžete oddýchnuť. V blízkosti sa nachádza pamätník „Tri kríže“, ktorý je venovaný pamiatke troch padlých vojakov.

Z rozhľadne sa môžete kochať krásnymi výhľadmi na vrcholy Hostínsko-vsetínskej hornatiny a Moravsko-sliezskych Beskýd na moravskej strane a Javorníkov, Strážovských vrchov, Súľovských skál a Malej Fatry na  slovenskej strane. Je prístupná v rámci hrebeňovej trasy Javorníkmi. Dostať sa k nej môžete z rozličných smerov, napríklad od rekreačného strediska Kohútka–Portáš, zo strediska Kasárne alebo z osady Papradno-Podjavorník, či z obcí Velké a Malé Karlovice.

Súvisiaci obrázok
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt papradno