Cykloturistika

1. POVAŽSKÁ BYSTRICA-MANÍNSKA TIESŇAVA-KOSTOLEC-VRCHTEPLÁ-SÚĽOV HRADNÁ-PREDMIER-POVAŽSKÉ PODHRADIE-POVAŽSKÁ BYSTRICA (oranžová cyklotrasa)

Dĺžka trasy: 40 km

    Cyklotrasu môžete začať pri Tik-u (Turistickej informačnej kancelárii) v PB, odkiaľ pokračujte po hlavnej ceste smer ZA. Odbočte do obce Považská Teplá, kde pokračujte smerom do Manínskej Tiesňavy. Pokračujte ďalej cez túto národnú prírodnú rezerváciu, ktorá Vás očarí najužším kaňonom na Slovensku a jedinečnou faunou a flórou. Cez obec Záskalie sa dostanete do Kostoleckej Tiesňavy, kde si môžete pozrieť najväčší skalný previs v Strednej Európe. Je to obľúbené miesto mnohých horolezcov. Po asfaltovej ceste prejdete okolo bývalej školy - pôsobiska spisovateľa Petra Jilemnického, ktorá bola prerobená na penzión Manín. Tu sa môžete občerstviť. Pokračujte ďalej do obce Vrchteplá, kde sa napojíte na červenú alebo zelenú turistickú značku. Asfaltová cesta tu končí. Čaká na Vás mierne náročné stúpanie cez lúky a potom strmejší zjazd do obce Súľov-Hradná. Tu sa môžete potešiť pohľadmi na mohutné a originálne Súľovské skaly. Znova sa napojíte na asfaltovú cestu smer Bytča. Cesta je príjemná a vedie dole kopcom. Za futbalovým ihriskom odbočte doľava a dostanete sa do obce Predmier. Zostaňte na hlavnej ceste smer PB a pri železničnom priecestí odbočte mierne doprava na cestu, ktorá lemuje pole a po krátkej chvíli z nej vybočte doľava, kde sa cez železnú lávku dostanete na starú hlavnú cestu PB-ZA. Odbočte doľava smer Považská Bystrica. Cesta vedie okolo mestských častí Podvažie, Šebešťanová, Považské Podhradie. Pred obcou Podvažie sa môžete na moste napojiť na novovybudovanú cyklotrasu, ktorá vedie až na Orlovský most v Považskej Bystrici. Odbočte z mostu doľava a pokračujte podľa značiek. Ak budete mať stále dosť síl, môžete si pozrieť ruiny Hradu Bystrica, ktorý sa nachádza nad obcou Považské Podhradie. V tomto prípade odbočte z cyklotrasy doprava popod diaľničný most a po miernom stúpaní sa dostanete na most cez Váh, odkiaľ už uvidíte ruiny hradu Bystrica.                  Z Považského Podhradia je to už len približne 4 km do Považskej Bystrice.

2. POVAŽSKÁ BYSTRICA-PREČÍN-DOMANIŽA-ČELKOVA LEHOTA-PRUŽINA-PODSKALIE-HORNÝ MOŠTENEC-POVAŽSKÁ BYSTRICA (modrá cyklotrasa)

Dĺžka trasy:cca 40 km

     Z Považskej Bystrice sa po hlavnej ceste smer Rajec dostanete do obce Prečín. Odtiaľ pokračujte smer Domaniža. V obci Domaniža pod kostolom odbočte za mostom doprava na Čelkou Lehotu. Krásna pokojná prírodná cesta Vás zavedie cez osadu Sádočné do Čelkovej Lehoty, za ktorou Vás čaká krátke náročnejšie stúpanie do sedla na Briestenným. Odmenou na konci stúpania Vám bude výhľad do celej doliny. Taktiež môžete vidieť vrchol Kľaku i vyčnievajúci hrebeň Podskalského Roháča. Po kľukatých serpentínach vyasfaltovanej cesty sa spustíte do obce Pružina, ktorú obklopujú Strážovské vrchy. Cez Pružinu sa dostanete do obce Tŕstie, kde odbočte doprava na obec Podskalie. Pri kostole pokračujte po štrkovej ceste označenej zelenou turistickou značkou. Za futbalovým ihriskom sa kamenistá cesta pomaly končí. Držte sa mierne vpravo až prídete k lesu. Cez les sa dostanete ku krížu nad Moštencami a potom sa spustíte do obce Horný Moštenec. Tu sa pri kostole napojíte na hlavnú cestu. Z Horného Moštenca je to už len cca 7 km do Považskej Bystrice.