Turistika

Hrad Bystrica

     Hrad Bystrica sa nachádza v prímestskej časti Považské Podhradie, ktorá je vzdialená len pár kilometrov od mesta Považská Bystrica. Vznikol pravdepodobne v 2. polovici 13. storočia, prvýkrát sa však spomína v 14. storočí ako kráľovský hrad. V tom čase ho kráľ Žigmund daroval poľskému šľachticovi Ostrogorskému za služby korune. Po vymretí tejto rodiny kráľ daroval hrad rodine Podmanických, ktorí hrad a panstvo spravovali ako známi lúpežní rytieri. Lúpili nielen v susednom okolí, ale chodili aj do Sliezska, na Moravu a takto si podmanili veľkú časť Trenčianskej župy. Po smrti Jána a Rafaela Podmanických, ktorí zomreli bez potomkov, sa hrad stal majetkom kráľa, ktorý ho neskôr daroval Gašparovi Šerédimu a jeho manželke. V roku 1543 vyhorel, ale znovu bol vystavaný. Neskôr patril rodine Balašovcov, ktorej bol skonfiškovaný za účasť na thökölyovskom sprisahaní. V držbe rodiny Sapáryovcov a v rodine Popperovcov hrad pustol až sa zmenil na ruiny. V súčasnosti je hrad majetkom mesta Považská Bystrica. Na jeho záchrane sa spolu s mestom podieľa Občianske združenie hrad Bystrica, ktoré vzniklo v roku 2008 a od tejto doby sa usiluje postupne obnovovať a konzervovať hradný komplex. Okrem záchraných prác organizujú na hrade počas roka aj niekoľko kultúrných podujatí. Vstup na hrad je na vlastné riziko. Vedie k nemu náučný chodník po žltej turistickej značke. Výstup na hrad je mierne náročný a trvá cca 30 minút.

     Do Považského Podhradia sa dostanete MHD linka č. 2. Výstupná zástavka má názov Považské Podhradie, kaštieľ. Alebo prímestskou autobusovou dopravou smer Papradno. Vystúpite na zástavke Považské Podhradie, kaštieľ.

     Autom sa dostanete do Považského Podhradia po ceste 61, z ktorej sa napojíte na cestu 517. Zaparkovať môžete pri kostole, ktorý sa nachádza priamo pri hlavnej ceste alebo pri kaštieli Burg, odkiaľ vedie turistický chodník na hrad.

     Na bicykli sa k Považskému hradu dostanete po ceste 517 smer Považské Podhradie, kde sa pri kostole napojíte na žltú turistickú značku. Druhá trasa vedie cez mestskú časť Orlové, kde pri Hoteli Gino Park Palace**** začnete stúpať s modrou značkou smerom na vrch Lopatina. Pokračujte po žltej značke, ktorá vedie k ruinám hradu.

     Z Považského Podhradia vedie od kaštieľa Burg žlto značený turistický chodník priamo na hrad. Náročnejší turisti si môžu zvoliť turistickú trasu s modrým značením, ktorá začína na železničnej stanici v PB a pokračuje v smere Orlové-kaštieľ, vrch Lopatina. Tu sa napojíte na žltú turistickú značku a pokračujete ďalej na Hrad Bystrica.

NPR Manínska Tiesňava

     Medzi najvyhľadávanejšie prírodné atrakcie v okolí Považskej Bystrice neodmysliteľne patrí Manínska Tiesňava. Je najužším kaňonom na Slovensku, ktorý sa rozprestiera medzi vrchmi Malý a Veľký Manín. V mohutných vápencových bradlách vznikal tisícročia a dnes ho prejdeme za niekoľko minút. Úzku dolinu, ktorou preteká svieži horský potok, zvierajú miestami až 400 m vysoké skalné steny s množstvom bizarných vežičiek, hrebeňov, pilierov, trhlín a komínov. Touto národnou prírodnou rezerváciou vedie náučný chodník, ktorý nás oboznamuje s miestnou výnimočnou faunou a flórou. Skalnaté bralá Manínov využívajú horolezci a skalolezci ako cvičné skaly. V Manínskej Tiesňave sa nachádza viacero turistických trás rôznej náročnosti, na ktorých môžete objaviť jaskyne, stuničku s liečivou vodou, horolezecký cintrorín či krásne výhliadkové miesta. 

    Z PB sa do Manínskej Tiesňavy dostanete s MHD č. 5. Výstupná zástavka má názov Považská Teplá, Autocamp. Alebo prímestskou autobusovou dopravou z autobusovej stanice. Výstupná zástavka má názov Považská Teplá, ,Autocamp.

     Autom sa do Manínskej tiesňavy dostanete po ceste 61 smer ZA, potom odbočíte na obec Považská Teplá, cez ktorú sa dostanete až do Manínskej úžiny.

    Modrá cyklotrasa začína v PB za hotelom Manín v smere na Rajec. Stúpate spolu so žltou turistickou značkou nad obec Podmanín. Pokračujete po modrej trase cez Pechov Laz a popod Drieňovku klesneme do doliny Manínskeho potoka. Manínskou úžinou prechádzate smerom nahor proti prúdu manínskeho potoka po žltej turistickej značke.

     Turista sa zaujímavosti o lokalite dozvie z náučného chodníka, ktorý začína pri Kempingu Manín. Náročnejší turista sa dostane z Považskej Bystrice do Manínskej tiesňavy po žltej turistickej značke, ktorá začína pri cirkevnej škole a pokračuje v smere Kalvária – Manínec - Veľký Manín - Manínska tiesňava.

Kostolecká Tiesňava

     Zaujímavým je tiež prechod cez Kostoleckú Tiesňavu, ktorá nadväzuje na Manínsku Tiesňavu. Nachádza sa tu aj najväčší skalný previs na Slovensku. 

Súľovské vrchy

     Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly sa nachádza len pár km od Považskej Bystrice. Tvorí ju množstvo skalných útvarov ako sú vežičky, okná, ihly a brány, ktoré vznikali postupným mechanickým a biologickým zvetrávaním. Nájdete tu taktiež aj puklinovú jaskyňu Šarkania diera a veľa miest s krásnym výhľadom na okolitú prírodu. Na turisticky obľúbené ruiny Súľovského hradu sa dostanete po náučnom chodníku, na konci ktorého musíte prejsť cez úzky otvor po kovovom rebríku. Nachádzajú sa tu aj niektoré druhy chránených rastlín a živočíchov.

     Autobusom z Bytče na zástavku Súľov – Hradná, Súľov, turist.nocľah.. Z Považskej Bystrice po ceste 61 smer Bytča. Pri obci Predmier odbočte doprava na obec Jabloňové a pokračujte ďalej do obce Súľov. Z Považskej Bystrice po ceste 61 smer Bytča. Pri obci Predmier odbočte doprava na obec Jabloňové a pokračujte až do Súľova.

Pružinská Dúpna jaskyňa

      Pružinská Dúpna jaskyňa sa nachádza pri obci Pružina – Priedhorie. Vznikla pred viac ako 15 miliónmi rokov v druhohorných vápencoch pôsobním podzemného vodného toku. Jaskyňa meria okolo 300 m a jej hlavnú časť tvorí priestranná stúpajúca chodba. Predpokladá sa, že jaskyňa bola osídlená človekom už v dobe kamennej, železnej a slovanskej. Boli tu objavené náleziská kostí jaskynného medveďa a jaskynného leva. Má bohatú kvapľovú výzdobu. Len máloktorá jaskyňa sa môže pýšiť tak mohutnými sintrovými útvarmi ako táto. Od 1. mája do 1. novembra je sprístupnená verejnosti. Prehliadku jaskyne je potrebné si dohodnúť priamo s Jaskyniarskym klubom Strážovské vrchy.

     Do Dúpnej jaskyne sa dostanete z autobusovej stanice prímestskou autobusovou dopravou. Výstupná zástavka má názov Pružina, Priedhorie. Autom sa do Dúpnej jaskyne z PB dostanete po ceste 61 smer BA, neskôr odbočíte na Dolný Lieskov a po hlavnej ceste pokračujete na smer Pružina.

Strážovské vrchy

     Najvyšším bodom Strážovských vrchov je Strážov (1213 m.n.m.). Jeho vyhlásením za NPR sa sledovalo zachovanie lesných spoločenstiev, fauny a flóry, geomorfologických foriem a celkového krajinného rázu najvyšších polôh Strážovskej hornatiny. Okolie Strážova je bohaté na náleziská skamenelín. Na najvyšší končiar Považia vedú tri značkované trasy. Jedna z nich začína v Pružine na konečnej zástavke SAD. 

Javorníky

     Pohorie Javorníkov sa nachádza medzi severozápadným Slovenskom a Moravou. Tvorí prírodnú hranicu, ktorá je veľmi obľúbenou trasou turistov. Najvýšším vrcholom je Veľký Javorník (1071,5 m.n.m.). Okrem pešej turistiky si prídu na svoje aj milovníci horskej cyklistiky, bežkovania, lyžovania. Je to ideálne miesto pre rodinné výlety s deťmi či priateľmi. Na hrebeň sa dostnate viacerými turistickými trasami. Môžete vyrážať z Papradňanskej či Marikovskej doliny. Pri prechádzaní hrebeňa narazíte na horské chaty Kohútka, Portáš, Makov-Kasárne či oddychovú zónu Stratenec s rozhľadňou.