NA POVAŽSKÝ HRAD Z POVAŽSKÉHO PODHRADIA
Považský hrad od železničnej stanice Považská Teplá.
Slnečné popoludnie v letných mesiacoch je ako stvorené pre návštevu Považského hradu. Auto si môžete zaparkovať neďaleko kostola v Považskom Podhradí, vedľa zrekonštruovaného renesančného kaštieľa Balassovcov z prvej tretiny 17. stor.
Cyklisti smerujúci z hradu.
Z chodníka vidno hrad a jeho vstupnú baštu.
Z areálu hradu je veľmi pekný výhľad na Bytčiansku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Z horného hradu je pekný výhľad na Veľký a Malý Manín, ktorý rozdeľuje Manínska tiesňava, malofatranský Kľak a Roháč (803 m n.m.) v Súľovskách skalách.
Pohľad z dolného hradu na Váh, Hričovský kanál a diaľnicu D1.
Veľký a Malý Manín z horného paláca Považského hradu.
Horný palác z nádvoria.
Nádvorie hradu.
Dolný hrad a pozostatky komína (možno hradnej kuchyne).
Na hrad sa vstupuje na vlastné riziko, predsa len, je tu možnosť pádu poškodeného muriva. Po žltej turistickej značke možno pokračovať v trase Lopatina (583 m) - Orlové - Považská Bystrica (280 m). Nemenej zaujímavý je náučný chodník Manínska tiesňava a to trasa Manínska tiesňava – Záskalie – Kostolecká tiesňava – Kostolec – Bosmany – Veľký Manín – Manínska tiesňava, čo je stredne náročná túra s dĺžkou 15 km po zelenej a žltej značke.
RYBNÍK MODLATÍN
Areál Rybník sa nachádza v obci Horná Mariková. Malebná lokalita sa môže pýšiť množstvom čarovných osád a blízkosťou pohoria Javorníky. Ubytovanie poskytujeme v krásnych drevenicových bungalovoch. Areál je priestorovo veľkorysý, ponúka súkromie a pokoj. K dispozícii je veľký gril, malý gril, dve ohniská, multifunkčné ihrisko a športové potreby za poplatok. Pre malých i veľkých chováme aj hospodárske zvieratá: ovečky, husi, sliepočky aj zajace.
Pružinská Dúpna jaskyňa je jednou z najstarších známych jaskýň na Slovensku. Nachádza sa vo svahu Čierneho vrchu neďaleko obce Pružina. Celková dĺžka jaskyne je 300 m, prehliadková trasa je však kratšia, niektoré časti totiž návštevníkom nie sú prístupné.
Pružinská Dúpna jaskyňa sa pýši zaujímavou krasovou výzdobou. Jej steny zdobia sintrové náteky a iné útvary rozličných podôb. V niektorých, najmä hlbších častiach sa nachádzajú aj mohutné kvaple, predovšetkým stalagmity a stalagnáty. Klenotom jaskyne je malá sieň zvaná Vianočnou, ktorej strop je posiaty stovkami tenučkých snehobielych kvapľov. Táto sieň však zatiaľ kvôli ochrane prírodných hodnôt nie je sprístupnená verejnosti.
Vchod do Pružinskej dúpnej jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 590 m vo svahu Čierneho vrchu pri Priedhorí. Hlavnú časť jaskyne tvorí priestranná stúpajúca chodba miestami široká 15 – 20 m s výškou až 5 m. V zadnej časti chodby sú mohutné kvapľové stalagmity a stalagnáty.
Pružinská dúpna jaskyňa je známa ľuďom odnepamäti, prvý raz sa písomne spomína v roku 1860, roku 1894 ju preskúmal známy trenčiansky župný lekár, prírodovedec a múzejník Dr. Karol Brančík, ktorý vyhotovil aj jej prvú mapu.