Na Považský hrad

NA POVAŽSKÝ HRAD Z POVAŽSKÉHO PODHRADIA

ikona

Turistický chodník: Považské Podhradie(282 m n.m.)(žltá zn.)--> Považský hrad (497 m n.m.)--> Považské Podhradie(282 m n.m.) Celkový čas: 00:40

Považský hrad

Považský hrad od železničnej stanice Považská Teplá.

Slnečné popoludnie v letných mesiacoch je ako stvorené pre návštevu Považského hradu. Auto si môžete zaparkovať neďaleko kostola v Považskom Podhradí, vedľa zrekonštruovaného renesančného kaštieľa Balassovcov z prvej tretiny 17. stor. 

 

Považský hrad

Cyklisti smerujúci z hradu.

Považský hrad

Z chodníka vidno hrad a jeho vstupnú baštu.

Z areálu hradu je veľmi pekný výhľad na Bytčiansku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Z horného hradu je pekný výhľad na Veľký a Malý Manín, ktorý rozdeľuje Manínska tiesňava, malofatranský Kľak a Roháč (803 m n.m.) v Súľovskách skalách.

Považský hrad

Pohľad z dolného hradu na Váh, Hričovský kanál a diaľnicu D1.

Považský hrad

Veľký a Malý Manín z horného paláca Považského hradu.

Považský hrad

Horný palác z nádvoria.

Považský hrad

Nádvorie hradu.

Považský hrad

Dolný hrad a pozostatky komína (možno hradnej kuchyne).

Na hrad sa vstupuje na vlastné riziko, predsa len, je tu možnosť pádu poškodeného muriva. Po žltej turistickej značke možno pokračovať v trase Lopatina (583 m) - Orlové - Považská Bystrica (280 m). Nemenej zaujímavý je náučný chodník Manínska tiesňava a to trasa Manínska tiesňava – Záskalie – Kostolecká tiesňava – Kostolec – Bosmany – Veľký Manín – Manínska tiesňava, čo je stredne náročná túra s dĺžkou 15 km po zelenej a žltej značke.