Dnes je 15.04.2021, meniny má Fedor.

Tipy na najbližšie dni

vytlačiť

Tipy na najbližšie dni

Vrch Holíš

Pozývame Vás na nenáročnú prechádzku vhodnú aj pre deti na vrch Holíš, ktorý je vysoký iba 533 m n. m. Trasa začína v kúpeľoch Nimnica a vedie po modrej turistickej značke. Z vrchu je pekný výhľad na vodnú nádrž Nosice. Nad nádržou sa týči vrch Klapy.

DSCF3824.JPG

Klapy (Cigánka) - 654 m n. m.

Ak niekedy cestujete smerom na Považskú Bystricu, určite ste si už neraz všimli pôsobivé vápencové bradlo, ktoré sa vypína nad priehradou Nosice. Možno práve nastal čas prestať ho obdivovať z diaľky a preskúmať vrch Klapy celkom z blízka.

V nižších partiách je vrch husto zalesnený. Vrcholové partie sú tvorené mohutnými skaliskami. Tie majú nezvyčajné tvary. Jeden z týchto skalných útvarov pripomína jediacu ženu. Podľa miestnej povesti ide o cigánku, ktorá ukradla roľníkom pod vrchom hrniec s kašou a za trest skamenela.

Vrchol ponúka aj krásny výhľad najmä na celú priehradu, mesto Považská Bystrica, ako aj na Súľovské skaly, Malú Fatru, či Strážovské vrchy. Vrch a priľahlé oblasti sú od roku 1993 prírodnou rezerváciou, ktorá sa stala domovom pestrej mozaiky rastlinných a živočíšnych druhov.

Najkratšia značená cesta na Klapy vedie z obce Udiča (cca 2 km). Z dediny vedie na vrchol žltá značka. Cesta je síce krátka, ale zato dosť strmá. Ďalšou alternatívou môže byť cesta vedúca z Považského Podhradia (cca 4.5 km) či Považskej Bystrice (cca 5.5 km).

 

________________________________________________________________________________________

Kde nás nájdete?

Adresa: PX Centrum, Centrum 16/21, 017 01 Považská Bystrica

Otvorené: pondelok - piatok 8:00 - 16:00 h, streda 8:00 - 18:00 h

               sobota - nedeľa : počas podujatí v kine Mier