Tipy na najbližšie dni

Tipy na najbližšie dni

28. MARIKOVSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI - 11. júl 2021, amfiteáter Horná Mariková 

https://www.lysapodmakytou.sk/28-marikovske-folklorne-slavnosti-11-jul-2021-amfiteater-horna-marikova-oznam/mid/325550/.html

 

Vrch Holíš

Pozývame Vás na nenáročnú prechádzku vhodnú aj pre deti na vrch Holíš, ktorý je vysoký iba 533 m n. m. Trasa začína v kúpeľoch Nimnica a vedie po modrej turistickej značke. Z vrchu je pekný výhľad na vodnú nádrž Nosice. Nad nádržou sa týči vrch Klapy.

DSCF3824.JPG

Klapy (Cigánka) - 654 m n. m.

Ak niekedy cestujete smerom na Považskú Bystricu, určite ste si už neraz všimli pôsobivé vápencové bradlo, ktoré sa vypína nad priehradou Nosice. Možno práve nastal čas prestať ho obdivovať z diaľky a preskúmať vrch Klapy celkom z blízka.

V nižších partiách je vrch husto zalesnený. Vrcholové partie sú tvorené mohutnými skaliskami. Tie majú nezvyčajné tvary. Jeden z týchto skalných útvarov pripomína jediacu ženu. Podľa miestnej povesti ide o cigánku, ktorá ukradla roľníkom pod vrchom hrniec s kašou a za trest skamenela.

Vrchol ponúka aj krásny výhľad najmä na celú priehradu, mesto Považská Bystrica, ako aj na Súľovské skaly, Malú Fatru, či Strážovské vrchy. Vrch a priľahlé oblasti sú od roku 1993 prírodnou rezerváciou, ktorá sa stala domovom pestrej mozaiky rastlinných a živočíšnych druhov.

Najkratšia značená cesta na Klapy vedie z obce Udiča (cca 2 km). Z dediny vedie na vrchol žltá značka. Cesta je síce krátka, ale zato dosť strmá. Ďalšou alternatívou môže byť cesta vedúca z Považského Podhradia (cca 4.5 km) či Považskej Bystrice (cca 5.5 km).

 

________________________________________________________________________________________

Kde nás nájdete?

Adresa: PX Centrum, Centrum 16/21, 017 01 Považská Bystrica

Otvorené: pondelok - piatok 8:00 - 16:00 h, streda 8:00 - 18:00 h

               sobota - nedeľa : počas podujatí v kine Mier