Múzeá a galérie

Múzeum Horný Moštenec

     Malá drevenička v mestskej časti Horný Moštenec je zrekonštruovaná na múzeum, v ktorom si môžete pozrieť staré fotografie zachytávajúce rôzne udalosti z čias našich predkov. Zachovali sa fotografie divadelného súboru, požiarneho zboru, výstavby a rekonštrukcie kostola. V prednej izbe je výstava fotografií a zariadenie dobovej spálne so starou skriňou a truhlicou na šatstvo. Veľmi zaujímavá je kuchyňa, v ktorej sa zachovala pôvodná stavaná pec, rôzne nádoby, mlynčeky a iné pracovné pomôcky. V zadnej časti dreveničky je sústredené pracovné a hospodárske náradie. V múzeu sa počas roka organizujú rôzne akcie ako sú driapačky, Vianoce na dedine, Fašiangy, Zabíjačka, Veľkonočná výstava, výstava ručných prác, detské tvorivé dielne a stretnutia.

 

Súkromné múzeum archeológie, numizmatiky a ľudových predmetov Ladislava Janecha 

     Expozíciu maličkého múzea situovaného v podkroví rodinného domu v Považskej Teplej tvorí niekoľko častí. Zaujímavou je expozícia platidiel, ktorá dokumentuje vývoj mincovníctva od 10.storočia až po súčasnosť. Na svoje si prídu aj obdivovatelia tradičnej ľudovej kultúry. Národopisnú expozíciu tu reprezentuje tradičný ľudový odev a predmety starých remesiel, akými sú drotárstvo, kováčstvo či zámočníctvo. Taktiež sa oboznámite s postupným osídľovaním považskobystrického regiónu. Zaujímavá expozícia je navyše obohatená o poučný výklad samotného zberateľa vystavených predmetov.

 

MG art galéria

   Súkromná galéria v Považskej Bystrici, ktorá vo svojich priestoroch organizuje výstavy domácich i zahraničných umelcov. Zároveň ponúka kultúrno-vzdelávacie aktivity pre všetky vekové kategórie. 

 

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

     Ide o regionálne múzeum vlastivedného typu v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici bolo zriadené v roku 1984. V jeho zbierkach sa nachádzajú predmety prírodovedného charakteru, zbierky archeológie, histórie a etnológie. Osobitnú pozornosť venujú pracovníci múzea histórii strojárenstva v Považskej Bystrici. Vo svojich zbierkach majú 54 ks historických motocyklov, ktoré sa vyrábali v Považských strojárňach.