Turistika

       

NA POVAŽSKÝ HRAD Z POVAŽSKÉHO PODHRADIA

ikona

Turistický chodník: Považské Podhradie(282 m n.m.)(žltá zn.)--> Považský hrad (497 m n.m.)--> Považské Podhradie(282 m n.m.) Celkový čas: 00:40

Považský hrad

Považský hrad od železničnej stanice Považská Teplá.

Slnečné popoludnie v letných mesiacoch je ako stvorené pre návštevu Považského hradu. Auto si môžete zaparkovať neďaleko kostola v Považskom Podhradí, vedľa zrekonštruovaného renesančného kaštieľa Balassovcov z prvej tretiny 17. stor. 

 

Považský hrad

Cyklisti smerujúci z hradu.

Považský hrad

Z chodníka vidno hrad a jeho vstupnú baštu.

Z areálu hradu je veľmi pekný výhľad na Bytčiansku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Z horného hradu je pekný výhľad na Veľký a Malý Manín, ktorý rozdeľuje Manínska tiesňava, malofatranský Kľak a Roháč (803 m n.m.) v Súľovskách skalách.

Považský hrad

Pohľad z dolného hradu na Váh, Hričovský kanál a diaľnicu D1.

Považský hrad

Veľký a Malý Manín z horného paláca Považského hradu.

Považský hrad

Horný palác z nádvoria.

Považský hrad

Nádvorie hradu.

Považský hrad

Dolný hrad a pozostatky komína (možno hradnej kuchyne).

Na hrad sa vstupuje na vlastné riziko, predsa len, je tu možnosť pádu poškodeného muriva. Po žltej turistickej značke možno pokračovať v trase Lopatina (583 m) - Orlové - Považská Bystrica (280 m). Nemenej zaujímavý je náučný chodník Manínska tiesňava a to trasa Manínska tiesňava – Záskalie – Kostolecká tiesňava – Kostolec – Bosmany – Veľký Manín – Manínska tiesňava, čo je stredne náročná túra s dĺžkou 15 km po zelenej a žltej značke.

 

 

 

RYBNÍK MODLATÍN

                             

Areál Rybník sa nachádza v obci Horná Mariková. Malebná lokalita sa môže pýšiť množstvom čarovných osád a blízkosťou pohoria Javorníky. Ubytovanie poskytujeme v krásnych drevenicových bungalovoch. Areál je priestorovo veľkorysý, ponúka súkromie a pokoj. K dispozícii je veľký gril, malý gril, dve ohniská, multifunkčné ihrisko a športové potreby za poplatok. Pre malých i veľkých chováme aj hospodárske zvieratá: ovečky, husi, sliepočky aj zajace.

Rybnik Modlatin Horna Marikova

 

 

Manínska Tiesňava

Národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava sa nachádza neďaleko mesta Považská Bystrica. Rozprestiera sa na ploche 117,63 ha.  Nachádza sa tu náučný chodník, ktorý má 15 km a hneď niekoľko prírodných unikátov.  Medzi najznámejšie patrí najužší kaňon na Slovensku, v ktorom sa natáčalo viacero rozprávok a filmov. Smerom na obec Kostolec sa nachádza Kostolecká tiesňava. Po ľavej strane môžete vidieť najväčší skalný previs na Slovensku.
V obci Kostolec sa nachádza škola, kde pôsobil spisovateľ Peter Jilemnický. V bývalej škole je momentálne zriadený penzión, v ktorom sa môžete ubytovať alebo najesť. Ubytovať sa môžete aj v chatovej a auto-kempingovej osade, ktorá leží pred Manínskou tiesňavou.
Celá Manínska tiesňava sa dá prejsť v aute, ale určite odporúčame trocha si zašlapať a navštíviť miesta ako Jaskyňa po Černokňažníkom alebo vrch vrch Drieňovka.

 

           

   

 

 

Pružinská dúpna jaskyňa