Pamiatky

Vila rodiny Milochovcov

     Vila rodiny Milochovcov sa stala sídlom mestkej knižnice Považská Bystrica. Nachádza sa v centre mesta Považská Bystrica. V roku 2000 bola budova knižnice vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Považská Bystrica má v súčasnoti dve pobočky na SNP a Rozkvet. Počas roka zamestnanci organizujú rôzne tvorivé dieľničky, besedy s autormi, prezentácie kníh, prednášky, súťaže, burzu kníh a iné. 

 

Kalvária

     Kalvária je situovaná na miernom kopci nad mestom Považská Bystrica. V jej blízkosti sa nachádza vrch Veľký Manín. Nachádza sa tu kaplnka sv. Márie Magdalény a zachovalo sa taktiež súsošie Ukrižovanie z prelomu rokov 1805-1806. Kaplnka Kalvária je príjemným miestom na oddych.

 

Kaplnka sv. Heleny

     Baroková kaplnka sv. Heleny sa nachádza na kopci nad mestom (sídlisko Rozkvet) vo výške 391 m.n.m.. Je obklopená starými lipami, z ktorých jedna má už viac ako 250 rokov. Kaplnku ku cti sv. Heleny dal postaviť v roku 1728 Peter Szapáry. V roku 1923 bola kaplnka obnovená a nanovo vymaľovaná. 

 

Kostol Navštívenia Panny Márie

     Kostol Navštívenia Panny Márie sa nachádza v centre mesta Považská Bystrica. Najstaršie záznamy o kostole pochádzajú zo 14. storočia, kedy ho dal postaviť pán Považskobystrického hradu a panstva Ján Podmanický. Kostol bol vybudovaný v gotickom slohu ako jednoloďový s polygonálnym uzáverom prezbytéria a predstavanou vežou. V prvej tretine 17 stor. bol prestavaný interiér aj veža. Veža bola podľa patrónov kostola často menená. V roku 1913-14 nadobudla opäť cibuľovitý tvar s bronzovým plechom. Tento tvar má dodnes. Kostol je zároveň aj hrobkou majiteľov Hradu Bystrica. Reliéfové poklopy zo sarkofágov bývalých majiteľov hradu sú zabudované do steny v predsieni kostola. V roku 1940 sa začala úplná prestavba kostola s jeho rozšírením na spôsob bazilikálneho typu stavieb. Zachovala sa pôvodná loď s cibuľovitou vežou, ostatná časť starého kostola bola zbúraná. Pôvodný gotický kostol tak v súčasnej dobe tvorí jednu z dvoch lodí. Najmohutnejšia prostredná loď a druhá bočná loď boli pristavené. Zvláštnosťou presbytéria gotickej časti kostola (ľavá bočná loď) sú reliéfy vsadené do stien, ktoré údajne zobrazujú mesto a Hrad Bystrica. Fresku na ľavej bočnej lodi znázorňujúcu Zmŕtvychvstanie Ježiša Krista zhotovil v roku 1990 rodák z Považskej Bystrice maliar Ján Rojko. 

 

Pamätník rodiny Kronerovcov

     Pamätník rodiny Kronerovcov je umiestnený na sídlisku Lány v Považskej Bystrici. Ide o bronzovú bustu Jozefa Kronera, ktorá je vsadená do obrovského kusu kameňa, v ktorom vidno skameneliny pradávnych živočíchov. Busta je dielom sochárky Eleny Pätoprstej. 

 

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého

      Kaplnka sv. Jána Nepomuckého sa nachádza v kaštieli Orlovom (mestská časť Považskej Bystrice), ktorý bol zrekonštruovaný a stal sa sídlom Hotela Gino Park Palace ****. Podnet na vybudovanie kaplnky dal gróf František Balaša. V kaplnke sa nachádzajú vzácne predmety, historické obrazy a oltár pochádzajúci z 19. storočia, ktorý je kultúrnou pamiatkou zapísanou do pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Dodnes je funkčný a využíva sa pri bohoslužbách a svadobných obradoch, ktoré sa v hoteli konajú. 

 

Zrubová zvonica v Briestennom

     V Strážovských vrchoch sa v obci Pružina-Priedhorie, časť Briestenné nachádzajú významné zvyšky svetskej zrubovej architektúry. Pozoruhodná je najmä zrubová zvonica z 19. storočia, ktorá je zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok.