Región Horné Považie

TIP NA VÍKEND

 

 

Považskobystrický hrad

Je neodmysliteľným strážcom Považia, stojí na strmom vrchu nad Váhom a z hora všetko stráži, aj keď z neho ostala už len ruina.

Trasa na hrad vôbec nie je dlhá, skôr naopak. O náročnosti by sme mohli prízvukovať, že sa ide na hrad, takže hore. Avšak Považský hrad je dobre umiestnený, čo znamená, že ani stúpanie nie je náročné. Z obce Považské Podhradie ste za pár minút na hrade a kocháte sa okolím a históriou.  Za svojej existencie prešiel hrad viacerými názvami, no teraz je známy ako Považský hrad, prípadne hrad Bystrica.   Z jeho dávnej histórie a vzniku sa toho veľa nezachovalo, niektoré správy však hovoria, že bol postavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Prvá písomná zmienka je ale až z roku 1316, kde sa hrad spomína ako Bystrický hrad. Hrad plnil svoju obrannú funkciu a po rozsiahlom požiari v roku 1543 sa rozhodli ho obnoviť a prestavať. Bránil územie pred tureckými nájazdmi, neubránil sa však vojsku počas povstania. Cisár sa bál, že by hrad mohol byť zneužitý a tak ho v roku 1698 nechal zničiť.

 Považský hrad

 

  

Dovoľte, aby sme vás pozvali stráviť víkend v Marikovskej doline, v obci  Horná Mariková, ktorá leží cca 20 km severozápadne od Považskej Bystrice v pohorí Javorníky. Malebná lokalita sa môže pýšiť množstvom čarovných osád, ktoré sú rozmiestnené prevažne vo Vysokých Javorníkoch. Obcou preteká potok Marikovka.

Okrem hôr a lesov, ktoré túto dedinku obklopujú sa tu nachádza aj rybník Modlatín, ktorý ponúka veľa možností vyžitia aj rodinám s deťmi. Areál je priestorovo veľkorysý, ponúka súkromie a pokoj. K dispozícii je veľký gril, malý gril, dve ohniská, multifunkčné ihrisko a športové potreby za poplatok. Pre malých i veľkých je tu možnosť pozrieť si aj hospodárske zvieratá: ovečky, husi, sliepočky aj zajace. Ďalej je tu možnosť rybolovu, rybku si môže chytiť každý a následne si ju môže dať aj pripraviť podľa svojej chuti.

Rybnik Modlatin Horna Marikova

V areáli je taktiež detské ihrisko a ihrisko s bránkami pre kolektívne športy.

Detský kútik v ubytovaní Rybnik Horna Marikova

Fotografia ubytovania z fotogalérie

Pre náročnejších je pripravená drevená fínska sauna, ktorú nájdete pri chatkách, v ktorých sa dá aj ubytovať, ak by ste sa rozhodli stráviť tu dlhší čas. Každý bungalov má k dispozícii kompletne vybavenú kuchynku. Ale taktiež je možnosť pochutiť si na špecialitách v blízkych reštauračných zariadeniach v Hornej Marikovej.

Budova, v ktorej sa dovolenkový park nachádza

Keď už zavítate do Marikovej, môžete absolvovať pešie túry do okolia a to na Malý Javorník alebo Stratenec, Podjavorník, prípadne na chatu Portáš a Kohútka, ktorá sa nachádza na Slovensko-českej hranici. 

Príďte navštíviť  naj dedinu roka 2019

Jubilejný desiaty ročník súťaže Dedina roka spoznal svojho víťaza. Tento prestížny titul si vyslúžila samospráva PAPRADNO – člen oblastnej organizácie cestovného ruchu „Región Horné Považie“ z počtu prihlásených 23 obcí.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt papradno

 

Srdečne Vás pozývame na návštevu dediny PAPRADNO a jej okolia.

Rozvoj Papradna je v súčasnosti zameraný hlavne na rozvoj turistiky, vďaka tomu, že cca 5-7 km od obce sa nachádza pohorie Javorníky, patriace do CHKO Kysuce. V okolí obce je vyznačených niekoľko cykloturistických trás. Okolitá príroda je bohatá na lesné plody a huby. Ak by ste chceli zavítať do obce na celý víkend, môžete navštíviť kolibu Papradno, farmu zameraná na chov koní, poníkov, oviec a dobytka. Turisti si tu môžu vyskúšať jazdu na koni a menšie deti jazdu na poníkoch. Koliba Papradno – člen oblastnej organizácie cestovného ruchu „Horné Považie“ sa nachádza na okraji obce v CHKO Kysuce-Javorníky obklopená krásnou prírodou. Rázovitá reštaurácia s krbom ponúka domácu kuchyňu, salašnícke špeciality, jahňacinu, syry a syrové špeciality z vlastnej produkcie. Parkovisko pri kolibe je zdarma a deti sa môžu vyšantiť na detskom ihrisku.

V dedine sa môžete ubytovať v Agropenzióne GRUNT. Celková kapacita tohto penziónu je 26 lôžok, každá izba je vybavená TV a vlastným sociálnym zariadením. Vo voľnom čase si môžete zahrať stolný tenis alebo si príjemne posedieť na terase, či v altánku s krbom. Súčasťou penziónu je vínna pivnica s kapacitou 20 osôb.

Koliba Papradno Koliba Papradno
 
Koliba Papradno Koliba Papradno  Koliba Papradno Koliba Papradno

 

A ešte jedna prechádzka na Javorníky

Jedna zo zaujímavých a atraktívnych vyhliadkových veží v Trenčianskom regióne, a zároveň i najvyššie položená vyhliadková veža Javorníkov, je na Stratenci. Vrch Stratenec leží v blízkosti slovensko-českej hranice, medzi obcami Papradno a Makov. Drevená rozhľadňa, ktorá stojí na jeho vrchole, tak ponúka dokonalý výhľad na slovenskú i moravskú stranu. Verejnosti bola sprístupnená v roku 2008. Samotná veža je vysoká 8 metrov a vyhliadkovú plošinu má vo výške 5 metrov.

Súvisiaci obrázok

Pri rozhľadni je vybudovaný prístrešok so stolom a lavicami, kde si môžete oddýchnuť. Pri nej je nainštalovaná informačná tabuľa a mapa. V blízkosti sa nachádza pamätník „Tri kríže“, ktorý je venovaný pamiatke troch padlých vojakov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt papradno

Z rozhľadne sa môžete kochať krásnymi výhľadmi na vrcholy Hostínsko-vsetínskej hornatiny a Moravsko-sliezskych Beskýd na moravskej strane a Javorníkov, Strážovských vrchov, Súľovských skál a Malej Fatry na  slovenskej strane. Je prístupná v rámci hrebeňovej trasy Javorníkmi. Dostať sa k nej môžete z rozličných smerov, napríklad od rekreačného strediska Kohútka–Portáš, zo strediska Kasárne alebo z osady Papradno-Podjavorník, či z obcí Velké a Malé Karlovice.